Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Porezni sustav RH". Rad ima 8 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.
POREZNI SUSTAV RH
Sadržaj
Uvod
Reforma poreznog sustava
Karakteristike poreza
Vrste i podjela poreza
Najvažniji porezi
Trošarine
Županijski i gradski porezi
Zaključak
Osnovni podaci
Ustrojstvo Porezne uprave:
Središnji ured u Zagrebu
20 područnih ureda
122 ispostava Porezne uprave
Reforma poreznog sustava RH
Hrvatska je nakon osamostaljenja otpočela korijenito mijenjati fiskalni sustav s ciljem da izgradi tržišno primjerenu fiskalnu politiku. Ne radi se samo o preoblikovanju poreznog sustava već bi se usporedo preoblikovali i sustavi socijalne skrbi, proračuna i državnih izdataka.
Potreba da se mijenja dotadašnji porezni sustav javila ne samo iz opredjeljenja na tržišno gospodarstvo umjesto socijalističkog planskog gospodarstva već i zbog činjenice da je osamostaljenje RH zahtijevalo i odgovarajuća sredstva za ustroj i funkcioniranje novostvorene države.
Istovremeno je sazrelo i opredjeljenje Hrvatske za udruživanje u europske integracije, a to je nametalo potrebu za usklađenjem i približavanjem fiskalnog sustava hrvatske sa poreznim sustavima zemalja s kojima najviše surađujemo u vanjskotrgovinskoj razmjeni. Pri tome je važna i uloga MMF-a koji je preporučivao niski fiskalni deficit, suzbijanje inflacije, povećati privatne investicije, a tako i rast cjelokupnog hrvatskog gospodarstva.
Prva faza reforme 1990.godine
Prihvaćaju načela tržišnog i poduzetničkog usmjerenog gospodarstva u RH je provedena temeljita i sveobuhvatna reforma poreznog sustava, a osnovni porezi kao što je porez na dohodak i porez na dobit uređeni su na potpuno nov način i u primjeni su od 01.siječnja 1994. godine, uveden je jedinstveni način oporezivanja fizičkih osoba za razliku od tadašnjeg poreznog sustava u kojem se pojedinačno oporezivala svaka vrsta prihoda
Druga faza reforme 1994. godine
U drugoj fazi dolazi do promjene posrednih poreza po uzoru na oporezivanja prometa proizvoda i usluga i potrošnje u Njemačkoj i ostalim razvijenim zemljama Europe. Tako su usvojeni zakoni o posebnim porezima ( trošarine ) 1994. godine.
Donošenjem Zakona o porezu na dodanu vrijednost 1995. godine zaokružena je reforma Hrvatskog poreznog sustava, a koji je u primjeni od 01.01.1998. godine, a donošenjem Općeg poreznog zakona 2000. godine kao pravnog instrumenta koji uređuje sve bitne značajke porezno-pravnog odnosa tj. prava i obveze sudionika ( poreznih tijela i poreznog obveznika ) kao i postupovne odredbe koje su bile rasute u mnogim zakonima sada su okupljene i sustavno razvrstane u jedinstveni zakon Opći porezni zakon
Karakteristike poreznog sustava RH
Po broju poreza ubrajamo se u red zemalja koje ne primjenjuju veliki broj poreza
Okosnicu našeg poreznog sustava čini PDV jer se njime ubire najveća masa sredstava
Financijski značajni su: porez na dohodak, carine i porez na dobit
Neporezni prihodi i kapitalni prihodi sudjeluju u financiranju javnih potreba sa oko 15%
Porezni prihodi ako im pribrojimo i doprinose za socijalno osiguranje čine više od 40% BDP-a
Porezi će i u budućnosti imati vodeću ulogu u financiranju javnih potreba
...
-------------------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.---------------------
MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:
maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!